Міжнародні відносини періоду "холодної війни"
Розгляньте фотографії, зроблені 15 серпня 1961 р. біля будинку, розташованого на межі між східним і західним секторами Берліна. Опишіть дії різних людей, зафіксовані об'єктивом фотокамери. Свідком чого став, на Вашу думку, фотограф? Які настрої берлінців відображають ці фото?
Словник
• Берлінська криза — загострення напруженості між Сходом і Заходом довкола питання про статус Західного Берліна, кульмінація якого припала на серпень 1961 р. Символом кризи став Берлінський мур.
Словник
• Карибська криза — протистояння між США та СРСР у другій половині жовтня 1962 р., що виникло внаслідок розміщення Радянським Союзом на Кубі ядерних ракет.
Свідчення
• Який висновок Ви можете зробити з тональності листів керівників США та СРСР про гостроту Карибської кризи?
«Першим кроком, що став початком нинішніх подій, була таємна доставка на Кубу наступальної зброї. Сподіваюся, що Ви негайно дасте вказівку Вашим суднам дотримуватись умов карантину, що розпочнеться о 14-й годині за Гринвічем 24 жовтня. ...Ракета, запущена з території Куби проти будь-якої країни Західної півкулі, вважатиметься нападом Радянського Союзу на Сполучені Штати Америки, який вимагатиме адекватного удару у відповідь по Радянському Союзу».
З листа Джона Кеннеді до Микити Хрущова від 22 жовтня 1962 р. (http://microsites.jfklibrary.org/cmc/oct22/doc4.html)
«Ви, пане Президенте, кинули нам виклик. ...Ви ...оголошуєте не карантин, а висуваєте ультиматум і погрожуєте, якщо ми не підкоримося Вашим вимогам, застосувати силу. ...Радянський уряд вважає, що порушення свободи користування міжнародними водами та міжнародним повітряним простором — це акт агресії, який штовхає людство до безодні світової ракетно-ядерної війни».
З листа Микити Хрущова до Джона Кеннеді від 24 жовтня 1962 р. (https://history.state.gov/historicaldocuments/frus1961-63v06/d63)
Президент США виступив з телевізійним зверненням, у якому дав зрозуміти, що США готові застосувати військову силу, якщо Радянський Союз не забере з Куби ракети. Коли напруженість досягла найвищої точки, катастрофи вдалось уникнути: США пристали на пропозицію М. Хрущова, яку він зробив 28 жовтня, що СРСР забере ракети з Куби в обмін на гарантії США не направляти на острів війська. Дж. Кеннеді також погодився прибрати з Туреччини американські ракети, націлені на СРСР.
Для того щоб у майбутньому лідери двох держав могли контактувати один з одним (особливо в кризові моменти), було налагоджено прямий телефонний зв'язок між ними, названий «гарячою лінією». Опинившись на межі ядерного конфлікту, обидві наддержави розпочали підготовку до підписання договору про заборону ядерних випробувань.
Відеосюжет «Чим закінчилася Карибська криза» (укр.):https://www.youtube.com/watch?v=fvIrnmfDd_0&feature=youtu.be
Відеосюжет «Війни ХХ століття. В'єтнамська війна» https://www.youtube.com/watch?v=ED2oQoakzCo&feature=youtu.be
Відеохроніка виведення радянських військ з Афганістану:https://www.youtube.com/watch?v=czKTz8DcsuU&feature=youtu.be
Основні події
1947-1991 рр. — «холодна війна».
1950-1953 рр. — війна в Кореї.
1954-1975 рр. — війна у В'єтнамі.
1961 р. — Берлінська криза.
1962 р. — Карибська криза.
1975 р. — Нарада з питань безпеки та співробітництва в Європі; Гельсинська конференція.
1979-1989 рр. — війна в Афганістані.
Опрацювати ст. 116 - 122.
Основні дати та події ст. 122.
Немає коментарів:
Дописати коментар